Odszkodowanie za wypadek śmiertelny, a przepisy ZUS
Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą.
Mimo tak jednoznacznie brzmiących przepisów niekiedy trudno wyegzekwować odszkodowanie za wypadek śmiertelny od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odmowa przyznania odszkodowania
Procedura odszkodowawcza w ZUS w pierwszym etapie rozpatrywania wniosku o odszkodowanie za wypadek śmiertelny ogranicza się do uznania czy zdarzenie ma znamiona wypadku i tu zaczynają się już pierwsze problemy. Nie wszystkie zdarzenia uznawane są przez pracowników za wypadek przy pracy. Wylew na budowie przy ponad trzydziestu stopniowej temperaturze czy poślizgnięcie się na schodach nie zawsze uważane jest za wypadek i w takiej sytuacji można pożegnać się z przysługującym odszkodowaniem. Mimo, że osoba, która zmarła w wyniku tego rodzaju zdarzeń losowych, podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu i każdego miesiąca od jej wynagrodzenia odprowadzane były składki ubezpieczeniowe, to jej rodzina nie może liczyć na przysługujące bez dwóch zdań odszkodowanie za wypadek śmiertelny.
Odwołanie do sądu
Aby uzyskać w takiej sytuacji odszkodowanie za wypadek śmiertelny pozostaje jedynie wejście na drogę sądową. Nie każdy ma siłę żeby chwytać się tej ostateczności, gdyż wiąże się ona z ponownym przezywaniem emocji związanych ze śmiercią osoby bliskiej i udowadnianiu podczas rozpraw sądowych oczywistej oczywistości! Rozprawy ciągną się w nieskończoność, a wyrok nie zawsze jest satysfakcjonujący.
Pomoc prawna
Aby szybko i bez problemu uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny warto jeszcze przed rozpoczęciem procedury w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skorzystać z pomocy prawnej. Wiele kancelarii prawniczych specjalizuje się w tego rodzaju problemach i w formie udzielonego przez spadkobierców pełnomocnictwa zajmuje się skutecznym przeprowadzeniem całej procedury, zwieńczonej wypłatą należnego po śmierci pracownika odszkodowania.
Ponieważ polskie regulacje prawne w większości przypadków nie są korzystne dla człowieka, a nie każdy z nas dobrze porusza się w zawiłościach prawnych, warto skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie, którzy bez narażania nas na nerwy i nieprzespane noce skutecznie i szybko wyegzekwują odszkodowanie za wypadek śmiertelny.
Tekst powstał dzięki materiałom zawartym na stronie https://wieksze-odszkodowanie.pl, oferującej pomoc w uzyskaniu odszkodowań, zadośćuczynień oraz rent. Portal umożliwia skorzystanie z bezpłatnej konsultacji wstępnej.
Fototapety w pokoju dziecięcym
Biuro rachunkowe Kraków – odpowiedzią na potrzeby lokalnych przedsiębiorców
Kot doskonałym towarzyszem w domu